P R A P R E M I E R A SPEKTAKLU „Peruwiańskie paszporty”,
W ZDUŃSKIEJ WOLI WSTĘP WOLNY
7 LISTOPADA GODZINA 13.00
Spektakl teatralny „Peruwiańskie paszporty”, autorstwa pabianiczanina Rafała Zięby, rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 1943 r. w polskim konsulacie w Bernie w Szwajcarii i w 1963 r. w Warszawie w mieszkaniu konsula w Szwajcarii, Aleksandra Ładosia. W latach 1941-1943 r. działająca konspiracyjnie grupa pracowników polskiego konsulatu przy pomocy pracowników ambasad państw południowoamerykańskich przygotowywała fikcyjne paszporty dla Żydów z gett na terenie Polski, a także Holandii. Dzięki nim zagrożeni śmiercią z ręki Niemców Żydzi, wyjeżdżali do nieokupowanej Francji (Vichy), a potem do krajów Południowej Ameryki. Polska grupa była cały czas pod bacznym okiem niemieckiej Abwehry i policji szwajcarskiej. Dzięki bohaterskiej działalności Polaków uratowało się od Zagłady ok. 10.000 Żydów.
Drugą płaszczyznę czasową stanowi 1963 rok i działalność Ładosia, który wrócił do Polski po wojnie i samodzielnie działał politycznie, , na rzecz uznania polskiej granicy zachodniej przez RFN będąc cały czas pod okiem SB. W sztuce występuje czterech znanych i cenionych warszawskich aktorów.
AUTOR:
Rafał Zięba (ur. 1969) – autor wierszy, esejów, utworów dramatycznych, tekstów teatrologicznych i przekładów literackich; absolwent Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu UŁ. Publikował między innymi w „Tyglu Kultury”, „Frazie”, „Por101 trecie”, „FA-arcie”, „Dialogu” i „Scenie”. Słuchowiska radiowe jego autorstwa emitowane były między innymi w Radiu Łódź, Radiu Szczecin, Radiu RDC, Radiu Kielce i Radiu Zachód. Organizator i koordynator wielu festiwali teatralnych. Wiceprezes łódzkiego oddziału Związku Literatów Polskich, członek Rady Programowej Wydawnictwa „Kwadratura”. W latach 2004–2021 pracownik Teatru Nowego w Łodzi.

SPEKTAKL WE WTOREK 7 LISTOPADA O GODZINIE 13.00
DOM KULTURY „LOKATOR” ULICA ŁASKA 46

Spektakl będzie prezentowany bezpłatnie, gdyż jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Teatr” w ramach współpracy naszej placówki ze „Stowarzyszeniem Wspierania Kultury Polskiej im. Stanisława Sielańskiego” w Łodzi.
PROSIMY O REZERWACJĘ MIEJSC, ZE WZGLĘDU NA OGRANICZENIE WIELKOŚCI SALI: 43 823 33 28.

Share This