PAPIEROPLASTYKA

,
PAPIEROPLASTYKA

TWÓRCZA PRAKTYCZNOŚĆ W LOKATORZE

zajęcia:    środy   – zajęcia wznawiamy od 11 lutego 2020 r. Serdecznie zapraszamy dzieci,młodzież i dorosłych     

                DZIECI –  w godz. 15:00 – 16:00  ;    DOROŚLI –  w godz. 16:00 – 19:00

 

instruktor: Beata Piotrowska

Zapraszamy młodzież i dorosłych pragnących rozwinąć zdolności manualne, ale niekoniecznie posiadających umiejętności rysunkowe i malarskie. Wystarczy posiadać zmysł estetyczny, wyczucie koloru, formy i faktury.

Na zajęciach poznamy sztukę składania papieru bez użycia nożyczek i kleju jaką jest orgiami oraz podstawowe bazy zaginania (min.kwadrat, koperta, trójkąt, szafa, lody, wiatrak itp.). Papierowe cuda – przedmioty dekoracyjne i użytkowe wykonamy innymi pokrewnymi technikami takimi jak: ORIGAMI MODUŁOWE, KUSUDAMA, KIRIGAMI, QUILLING, PAPIEROWA WIKLINA, IRIS FOLDING .

Zapraszamy również osoby, które ozdabiają przedmioty techniką „Karczochową” i DECOUPAGE do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

W planach organizacja kiermaszów przedświątecznych, galerii prac, wystaw. Mamy nadzieję, że uda się na nich zaprezentować wykonane własnoręcznie lampiony, świeczniki, karnety, kartki okolicznościowe, biżuterię papierową, opakowania, pudełka, ozdoby świąteczne, papierowe kwiaty, papierowe obrazy itp.

do pobrania:  DEKLARACJA PRZYNALEŻNOŚCI do klubu miłośników Papieroplastyki

 

Podstawowe wiadomości o wybranych technikach i formach papieroplastyki:

  • ORIGAMI – wykonywanie modelu z jednej kwadratowej kartki papieru bez użycia kleju. 
  • ORIGAMI MODUŁOWEpolega na składaniu takich samych lub zbliżonych elementów bez używania kleju, które następnie można złożyć w jeden model. 
  • KUSUDAMAkulista ozdoba (najczęściej z papierowych kwiatów origami) połączonych ze sobą.
  • KIRIGAMI –  odmiana origami, w której wolno twórcy robić małe cięcia w papierze lub używać kleju (z jap. kiru – uciąć, kami – papier).
  • MON-KIRIjapońska sztuka robienia wycinanek z papieru.
  • QUILLING technika z rodzaju papieroplastyki służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt spiralki i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Quilling to technika pozwalająca na samodzielne stworzenie ozdób na Wielkanoc i Boże Narodzenie.
  • PAPIEROWA WIKLINA to technika oparta na wyplataniu przedmiotów z cienkich rureczek papieru. Do wyplatania używamy zarówno zwykłego papieru gazetowego jak i starych ulotek, które najczęściej trafiłyby na śmietnik. Arkusze pociętego papieru zwijamy w cienkie rurki za pomocą patyczków do szaszłyków, a następnie łącząc je ze sobą wyplatamy określony kształt.
  • IRIS FOLDINGsztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys – kształt przypominający przysłony fotograficznej. Iris folding zapoczątkowano w Holandii, gdzie młodzi rzemieślnicy tworzyli swoje własne wzory używając odciętego z kopert papieru.
  • DECOUPAGE technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.
  • TECHNIKĄ KARCZOCHOWĄ nazywamy ozdabianie styropianowych kształtów kolorowymi atłasowymi tasiemkami. Technika ta polega na przytwierdzaniu tasiemek złożonych w kształt trójkąta, które układa się wokół przedmiotu tak, by zasłonić całość. Stosować można różne kombinacje kolorystyczne, a wstążki można ozdobić dodatkowo koralikami lub cekinami.

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

25 marca 2018

Share This